Prečo stojí ručne háčkovaný alebo pletený výrobok toľko, koľko stojí

Háčkujem a pletiem už niekoľko rokov. Rukami mi prešli už nespočetné množstvá bavlny, vlny, kedysi aj akrylu (ten už ozaj iba výnimočne).

Moje začiatky boli háčkované hračky. Lebo som mala malú dcérku a chcela som jej spraviť radosť. Podľa videí na YouTube som sa učila háčkovať, občas poradila moja babka, ale tá žila od nás 80 kilometrov, tak to nešlo vždy. Moja prvá hračka bol macko. Macko pre moju Sašku. Pre mňa bol vtedy náááááááádherný. Teraz keď spätne naň niekedy pozriem, poviem si, že fúúúúúha, ale podstatné bolo, že sa Saške páčil. Bol od maminky a s láskou tvorený ♥

Prečo stojí ručne háčkovaný alebo pletený výrobok toľko, koľko stojí 2

Ono človek vždy napreduje. Tak je to so všetkým. Samozrejme každá ďalšia hračka bola krajšia a krajšia. Aj keď, ani teraz po rokoch háčkovania som málokedy že úúúúúplne spokojná a viem, že som to chcela mať krajšie :-)
Ale človek časom príde na to, ako prišívať ušká, nožičky, ručičky, ako správne hračku vyplniť, ako spraviť fúziky či vyšiť mihalnice a pusinku (s týmto aj teraz bojujem – vyšívanie na hračky je pre mňa hrozné).

Háčkujem iba podľa návodov. Viem, že by som hračku zvládla bez návodu. Po rokoch už človek vie, čo a ako - ale pri tom by som musela veľa premýšľať a pre mňa je háčkovanie relax, takže sadnem do svojej horčicovej Ikea fotelky, vyložím nohy na taburetku, chytím návod a idem pekne podľa návodu. Žiadne rozmýšlanie, iba relaxovanie ♥

Moje handmade výrobky nájdete tu.

Kedysi dávno, keď ešte nie skoro každý háčkoval či plietol, bolo háčkovaných hračiek na trhu pomenej. A vtedy sa človek stretával s tým, že prečo je to také drahé. Priznávam, vo väčšom som začala hračky predávať asi až keď sme v roku 2019 otvorili našu predajňu galantérie v Malackách.

Dovtedy som predávala hlavne cez Sashe, ale tam sa mi predávali hlavne svetríky a deky. Priznávam, že cez e-shop sa mi predalo minimum hračiek, čomu aj rozumiem, keďže väčšina čo navštívi náš e-shop, hľadá vlnu, bavlnu či priadzu, z ktorej si hračku človek aj sám uháčkuje :-) Za vyše rok od otvorenia našej predajne sa predalo ozaj veľa hračiek - asi si ich pre zaujímavosť niekedy spočítam, lebo sama teraz ani neviem koľko.

Iné je, keď si človek hračku chytí do rúk, iné je, keď ju vidí naživo a môže si ju "obchmatať". A ešte druhá vec - mne sa hračka páči a nech sa snažím akokoľvek ju odfotiť, aranžujem, presúvam, dobré svetlo hľadám - keď tú fotku vidím, nikdy, ale ozaj nikdy nie som spokojná :-( A bez dobrej fotky sa niečo ťažko predáva.

No a teraz k tým cenám. Kým spravím takú napríklad menej náročnú hračku, prejde aj 10 hodín. Háčkujem väčšinou iba po večeroch alebo občas aj cez víkend, keďže deti sú už väčšie, tak aj pri nich sa už dá :-) Aj päť večerov trvá, kým hračku komplet spravím tak, ako si predstavujem. A to je tá jednoduchšia. Teraz som napríklad robila takú žirafku Alexandra - meno má podľa mojej Sašky, lebo sa jej veeeeeeeeeeľmi páčila, ale už som jej ju odmietla dať, lebo veľa hračiek, ktoré mali ísť do obchodu, skončili v izbičkách mojich detí a tam sú doteraz :-) Ešte aj práve bola moja Alexandra pri tom v obchodíku, keď sa pár dní pred Vianocami predala :-) Ťažko sa jej so žirafkou lúčilo :-)

Prečo stojí ručne háčkovaný alebo pletený výrobok toľko, koľko stojí 1

A ešte stále som sa nedostala k tým cenám. Toto sa mi stáva aj bežne v živote - že kecám o čomkoľvek, lebo ja som človek ukecaný už od narodenia :-)

No, tak si to spočítajme, čo som cca minula:

  • 1 klbko žltej Dolphin Baby - na e-shope stojí 2,75 €, v nejakom inom možno menej, možno viac, to netuším, v predajni stojí 3,69 €, v Malackách máme ešte tri galantérie, kde stojí väčšinou okolo 4 € (to mám info od zákazničiek, ja osobne neviem, lebo do iných galantérií nechodím) - tak rátajme dajme tomu že 3 €
  • kúsok hnedej Dolphin Baby - ano, ono človek minie iba kúsok, ale tak či tak to klbko musí kúpiť. Toto ja osobne už tieto zbytky ani nerátam, lebo tak ja ich tu mám všade - ale kto kupuje, tu hnedú kúpiť musí. Čiže ďalšie 3 €
  • kúsok bielej - aj ten čumáčik treba spraviť - klbko stojí 3 € cca
  • bezpečnostné očká - tu záleží na veľkosti. Čím väčšie, tým drahšie. Rátajme priemerne cca 1€
  • hračku treba vypchať. Ja používam naše duté vlákno. Tam tiež človek minie výplne podľa veľkosti, ale nech to rátam akokoľvek, okolo toho eura to vychádza.

 

Tak keď rátam iba jedno klbko Dolphin Baby (čo ozaj stačí iba pri malom množstve hračiek) - nerátam tie hnedé a biele - rátam očká a výplň, je to cca 5 € na materiál.

No a keďže hračky predávame oficiálne a žiadne že bez faktúry či bločku z pokladne - z každej hračky platíme daň.
Mesačne platíme odvody - do zdravotnej poisťovne, do sociálnej poisťovne. Tie nie sú veru malé. Najväčšia položka je nájom, ktorý platíme majiteľovi za priestor. A to už je ozaj mega položka, ktorú nezaplatíme, ak budeme robiť zadarmo.
Ešte také maličkosti, ktoré keď sa spočítajú, tak opäť je to dobrá suma. Štítok, ktorý na každú hračku musíme našiť - kde je označenie materiálu a spôsob údržby - tieto štítky si dávame vyrábať. Ďalej na hračky dávame kartónovú visačku, ktorú viažeme jutovým špagátom - a tie nám nepadajú z neba zadarmo.

Keď to suma sumárum spočítam, žirafka Alexandra, ktorú som predávala za 24,90 € ma ako predajcu priamo nákladovo stála cca 6 €.
To je počítaný úplne základný materiál. Zo sumy, za ktorú sa Alexandra predá je treba odviesť daň, čiže zo sumy 24,90 € nám ostane cca 20 €. Z toho odrátame náklady na materiál v minimálnej hodnote 6 € a ostane nám zisk 14 €. Pozor, tu som nerátala ešte odvody, nájomné atď....

Tak je mi trošku ťažko, keď vidím, ako niekto 20 cm vysokú hračku predáva za 15 € - je to smutné, lebo toto všetko kazí nám, predajcom, ktorý sa týmto v podstate živíme ceny. Mne je úplne jasné, že nie každý človek zaplatí radšej viac, keď vie podobnú vec kúpiť za lacnejšie. Ale aby som sa hrala každý večer s hračkou, do ktorej dávam lásku, trpezlivosť, kúsok seba a potom ju predala za minimálny zisk, to zasa nie.

Veľký úspech pociťujem, že ľudia už oveľa viac vedia oceniť ručnú prácu. Je ich ozaj viac a viac. Jasné, nájde sa občas človek, ktorý povie, že je to veľa, keď mu poviem, že ručná práca je ručná práca, tak ano, pritaká, uvedomí si to. Jasné, že nie každý si takú hračku môže dovoliť, ale kto môže, je to úplne niečo iné, ako keď si kúpi hračku v Dráčiku alebo inom hračkárstve. Takúto hračku nebude mať nik iný, nech by som sa snažila samu seba akokoľvek napodobniť :-)

Ďakujem, že viete oceniť, čo sa za ručnou prácou skrýva a nepodceňujte sa prosím. 

Vaša Katka