Vlna a jej pranie

Stále častejšie sa stretávam s otázkou, ako prať merino vlnu. Alebo sa mi stane, že mi napíšete, že se vám výrobok z vlny roztiahol. Ono to ale nie je chyba vlny :-(

Napíšem vám, ako merinu vlnu ošetrujem a periem ja, čo samozrejme nemusí byť pre vás smerodajné, ale ešte sa mi nič neroztiahlo, nenatiahlo, ani nescvrklo. Okrem bambusového klobúčika, ktorý som pred pár rokmi šupla do pračky a stal sa z neho klobúk pre dve hlavy :-) Bambus prosím tiež neperte v pračke.

Merino vlnu periem vždy v rukách, aj keď je označená úpravou superwash, čo znamená, že sa može prať v pračke na programe vlna s minimálnymi otáčkami. Napustím si do umývadla alebo vane vlažnú vodu. Nie studenú, nie teplú, úplne vlažnú.

Veľa ľudí pridáva špeciálny prípravok na vlnu, ja však používam šampón na vlasy. Toto mi poradila kedysi jedna žienka, ktorá sa vlne venuje vo veľkom. Či je to správne, neviem, mne to však vyhovuje, výrobok sa tým neznehodnotí a pekne sa vyperie. Ale stačí dať kvapku. Vypustím vodu, výrobok JEMNE pomačkám (nežmýkať), tak postupne vytlačím vodu. Napustím si čistú, kde výrobok ešte trochu prepláchnem – neťahám, len nechám jemne plávať vo vode a opäť vymačkám vodu.

Na zem si zvyknem rozprestrieť uterák, dám tam úplet, priložím ďalší uterák a jemne povytláčam prebytočnú vodu. Dám na suché uteráky, rozprestriem do požadovanej polohy a nechám voľne uschnúť.

Deky a šatky treba přispendliť (pozor na špendlíky, aby nepustili hrdzu). Toto napínanie a špendlenie sa nazývá blokovanie. Samozrejme výrobok neuschne o dve hodiny, niekedy schne aj 2-3 dni.

Inak, merino vlna má samočistiacu schopnosť, čiže keď vám oblečenie napáchne, stačí dať von vyvetrať. Perte až keď je ozaj viditeľná špina, okrem prania po upletení, ktoré považujem za veľmi dôležité.

Nikdy nepoužívajte aviváž.

Toto sa netýka len merino vlny, všetky živočíšne materiály takto treba ošetrovať.

Toto sú moje skúsenosti, možno máte niekto iný trik, iný grif. Kľudne napíšte, budem len rada – tiež sa mám stále čo učiť. :-)

Vaša Katka

 

čl. 5 fotka 1